Preskočiť na obsah

Pamätihodnosti na území obce

V slatvinskom kostole objavili stredoveké maľby

Prekvapujúci nález odhalil kostol Nanebovzatia Panny Márie v obci Slatvina (okres Spišská Nová Ves). Presbytérium stáročia ukrývalo stredoveké nástenné maľby. Odborníci ich datujú do rokov 1400 – 1420. Po freskách z kostola Sv. Ducha v Žehre (z rokov 1242-43), zapísaného v zozname UNESCO, je tento objav najväčším v regióne stredného Spiša.

SLATVINA. Nástenné maľby v kostole odhalili náhodne. Reštaurátori na Spiši prišli posúdiť neogotický oltár kostola, keď na stenách odhalili prirodzené sondy.

Pod niekoľkocentimetrovou vrstvou objavili viditeľnú stredovekú maľbu. Podľa slov vedúceho reštaurátora Vladimíra Plekanca, bol to prekvapujúci nález.
 

Maľby v celom presbytériu
Prvotný reštaurátorský výskum zadefinoval rozsah malieb. „Očakávali sme fragmenty. Na milé prekvapenie sme zistili, že nález je neobvyklý, keďže nástennými maľbami je pokryté celé presbytérium. Vymaľované je od podlahy až po klenbu a rebrá,“ komentoval objav V. Plekanec.

Datovanie malieb podľa umelecko-historických výskumov odborníci určili na začiatok 15. storočia, v rozmedzí rokov 1400 – 1420. Maľby zachytávajú tradičný pašiový cyklus na všetkých troch stenách presbytéria. V dolnom páse sú apoštoli a jednej výjav pravdepodobne donátora kostola, ktorý adoruje v štylizovanej podobe svätici, pravdepodobne Alžbete Durínskej.

                                                                                                                                                       Foto: 23. 9. 2011, Mária Šimoňáková           
„Na klenbových poliach, v štyroch väčších medailónoch je madona s dieťaťom na severnej strane, na južnej je Svätá Trojica, na západnej posledný súd – scéna ako Abrahám prijíma duše do svojho lona, na východnej je maľba dosť zničená, keďže do kostola dlhšie istý čas zatekalo. Pravdepodobne sa tam však nachádzala maľba Kristus Pantokrátor. Víťazný oblúk v prednej časti presbytéria lemujú starozákonní proroci, na jeho ostení sú uhorskí králi sv. Štefan a Ladislav,“ opísal vedúci reštaurátor.
 

Škodlivá elektrifikácia
Podľa V. Plekanca stav týchto malieb je relatívne dobrý. Elektrifikácia kostola sa však podpísala aj na zničené časti, či už v menšom alebo vo väčšom rozsahu. „Do stien sa sekali otvory na vedenie káblov. Zrejme netušili, kam sekajú. Niekde je zaseknuté len do lemu maľby, inde chýba celá hlava. V podstate sme však so stavom malieb spokojní,“ zdôraznil.

Prvá fáza výskumu – odkryv malieb v kostole bol financovaný programom Obnovme si svoj dom z dielne Ministerstva kultúry SR. Prvá fáza je nateraz ukončená. V druhej výtvarné maľby zreštaurujú. Na to však momentálne peniaze chýbajú. Aj v tomto prípade „zabojujú“ o peniaze z grantov.
SLOVO ODBORNÍKA

Druhý najvzácnejší nález
„Stredoveké nástenné maľby na Slovensku majú v rámci kultúrneho dedičstva výnimočné postavenie. Na malom území majú veľký rozsah. Je ich určite vyše sto, dosiaľ objavených a vzhľadom na mimoriadnu kvalitu výtvarného prejavu, sa dá povedať že nemáme konkurenciu v strednej Európe. To je osobitý vklad Slovenska do európskeho kultúrneho dedičstva. Maľby v Slatvine sú jednoznačne druhým najvzácnejším nálezom po Žehre v tejto časti regiónu,“ dodal V. Plekanec.

http://korzar.sme.sk/c/6067419/v-slatvinskom-kostole-objavili-stredoveke-malby.html

Mária Šimoňáková, © 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.